Henryk Komuniewski.

 W niedzielę, w wieku 88 lat zmarł Henryk Komuniewski. Informację podała Fundacja Gwardia Katowice. Były kolarz miał w swoim dorobku m.in. triumf etapowy podczas Tour de Pologne w 1959 roku.

Pogrzeb odbył się 12.10.2022 godz. 12:00 w Czeladzi.

Po żałobnej Mszy nastąpiła Ceremonia złożenia urny. Na cmentarzu byli obecni - Rodzina, znajomi, liczni przyjaciele Henryka - Bogusław Fornalczyk, Józef Gawliczek, Bogdan Szczygieł, Jan Gil, Józef Pytowski,.. Sztandar Polskiego Związku Kolarskiego podkreślał wagę tego smutnego wydarzenia.

W dowód uznania zasług Henryka Komuniewskiego dla rozwoju kolarstwa polskiego Rowerowa Akademia Królewska nadała Mu godność ROI du VELO.  Certyfikat synowi Henryka wręczył Prezes Akademii Bogdan Koraszewski.  

Bogdan Szczygieł opiekował się Henrykiem przez cały czas.....

Koronacja ROI du VELO

Wawel - 14 lipca 2019 Narodowe Święto Francji

Grób Henryka Komuniewskiego




Ostatnie pożegnanie Rajmunda Zielińskiego

Rodzina, przyjaciele, olimpijczycy, sportowcy i kibice pożegnali dziś na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Rajmunda Zielińskiego - wspaniałego kolarza, dwukrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich i wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym i szosowym.

Zwycięzca Tour de Pologne i pięciokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju

zmarł 15 sierpnia w jednym ze szczecińskich szpitali.

Na pogrzebie nie mogło zabraknąć jego przyjaciela z klubu LZS Nowogard i kolarskich wyścigów Czesława Polewiaka. - Trudno powiedzieć, że w sporcie jest jakaś wielka przyjaźń, ale tutaj była w tym wypadku, dużo się od niego nauczyłem, naśladowałem, no i dzięki temu pewnie razem z nim startowaliśmy w Wyścigu Pokoju. Z jego wiedzy i doświadczenia korzystałem.

Trener Rajmunda Zielińskiego, w klubie Gryf Szczecin Waldemar Mosbauer przyznał, że jego podopieczny był wspaniałym kolarzem, który na torze mógł osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

- Wybitne możliwości posiadał, trzeba przyznać, że gdyby pięć razy nie jechał Wyścigu Pokoju, to mógłby zostać pięć razy Mistrzem Świata na torze - mówił Mosbauer.

Z Rajmundem Zielińskim 5. miejsce w drużynowym wyścigu podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w San Sebastian w 1965 roku, zajął Zygfryd Jarema: - Bardzo mocny, no i bardzo koleżeński, zawsze waleczny, zawsze miał humor, zawsze potrafił coś powiedzieć wesołego, nawet jak sytuacja była bez wyjścia.

Rajmund Zieliński miał 81 lat.

 



Franciszek  SURMIŃSKI




ur. 5 grudnia 1934         w Dmuchawcu k. Tarnopola)

zm. 2.10.202 wypadek samochodowy – Prudnik


w latach 1961 – 1969     czołówka szosowa Polski  Należał do KADRY SZOSOWEJ -  Najbardziej popularny kolarz woj. Opolskiego.

SUKCESY na szosach    

Anglia, Bułgaria, Francja, Kanada,, Maroko, Meksyk, Rumunia, ZSRR      

Mistrz Polski w Przełaju   1969

Będąc jeszcze zawodnikiem zajmował się szkoleniem młodzieży

TRENER w początkach kariery Stanisława SZOZDY któremu przekazał podstawy kolarstwa  

ROI du VELO 2009

Zajmował się również hodowlą koni

Dnia 2.10.2021 wieczore – na ulicy Prudnika -  FS Uległ wypadkowi  samochodowemu;  Przewieziony do szpitala – wkrótcc zmarł.

Pogrzeb odbył się w Rybniku, 11 października ‘21

Po mszy św. W kościele  orszak pogrzebowy prowadzony przez Orkiestrę Miejską doszedł do cmentarza, gdzie nastąpiło uroczyste pochowanie.


Results

All races

Show:  

1960   1º in Stage 5 Tour de Pologne, Zakopane (POL)

1961   2º in Stage 5 Milk Race, Cheltenham (GBR)

1961   3º in Stage 11 part b Milk Race, ? (GBR)

1961   1º in Stage 3 part a Tour de Pologne, Lubliniec (POL)

1962   3º in Stage 8 Milk Race, Skegness (GBR)

1963   2º in Stage 4 Milk Race, Bournemouth (GBR)

1964   1º in Stage 8 Tour de Pologne, Szczecinek (POL)

1964   1º in Stage 10 Tour de Pologne, Zielona Gora (POL)

1965   2º in Stage 1 part a Milk Race, Crystal Palace (GBR)

1965   2º in Stage 4 Milk Race, Weston s Mare (GBR)

1965   2º in Stage 8 Milk Race, Coventry (GBR)

1965   2º in Stage 14 Milk Race, Blackpool (GBR)

1966   2º in Stage 8 Tour de Pologne, Czestochowa (POL)

1966   2º in Stage 1 Milk Race, New Brighton (GBR)

1966   3º in Stage 6 Milk Race, Hove (GBR)

1966   2º in Stage 8 part a Milk Race, Wroxton (GBR)

1969   1º in National Championship, Cyclo-cross, Elite, Poland, Radom (POL)

1970   1º in Stage 7 Tour de Pologne, Kedzierzyn (POL)

Strona w budowie



Pogrzeb Ryszarda był piękny - z honorami...


W kościele żegnali Go - pogrążona w smutku Rodzina, przyjaciele - Mieczysław Nowicki, Tadeusz Mytnik, Jan Brzeźny,...władze miasta Wrocławia, gminy Wierzchowice, Krzysztof Gołwiej - Prezes PZKol, poczet PKOl i Wojska Polskiego,..


Mróz i śnieg ograniczyły bardzo ceremonię na cmentarzu, podkreśloną karabinową Salwą Honorową Wojska Polskiego.

Rowerowa Akademia Królewska z Krakowa nadała Ryszardowi Szurkowskiemu godność


ROI du VELO AD 2021

Ryszard SZURKOWSKI

Ur. 1946.01.12   - Świebodów

Zm. 2021.02.01         - Radom

Dolmel Wrocław,

 

Nie żyje Ryszard Szurkowski.......

- polski kolarz szosowy opuścił Peleton …

- dwukrotny wicemistrz olimpijski,

- czterokrotny medalista mistrzostw świata,

- znany ze zdominowania Wyścigu Pokoju. 

Dlaczego? Co się działo?

Od jakiegoś czasu narzekał na żołądek. Wiadomo, ostatnie miesiące to siedzący tryb życia, mało ruchu, sporo lekarstw. Zrobił badania i okazało się, że zaatakował go nowotwór.
Trafił do szpitala?
Najpierw nie mógł znaleźć placówki, która wykona zabieg. W Warszawie mu odmówiono. W końcu znalazł szpital w Radomiu. Tam udało się znaleźć termin. ... tydzień temu został operowany...
Początkowo wyglądało, że zabieg się udał. Wybudził się, z dnia na dzień czuł się lepiej.  I nagle w sobotę - pogorszyło się.
w niedzielę już nawet była akcja reanimacyjna. Gasł...
Okazało się, że jednak układ odpornościowy nie daje rady
dzisiaj - poniedziałek, 1.02.2021 - o bladym świcie -

Ryszard - opuścił Peleton … .

  Ryszard był honorowym gościem podczas Memoriału Henryka Łasaka w Limanowej - tam widzieliśmy się po raz ostatni... Wracając z żoną do domu po drodze do Warszawy zadzwonił do swojego przyjaciela Marka Bobakowskiego i przyjechał do Kielc na krótki postój.  
Ryszard Szurkowski kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. Był samoukiem. W zawodach kolarskich startował od 1963 roku, początkowo jako niezrzeszony amator. Po odbyciu służby wojskowej, za namową starszego brata Czesława postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS "Dolmel" Wrocław. Jego pierwszymi sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968 roku.
Czterokrotnie (w latach 1970, 1971, 1973 i 1975) wywalczył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju. W sumie w tych zawodach przejechał 89 etapów (z czego 52 w koszulce lidera), wygrał 13 etapów, a 9 razy był drugi oraz 9 razy trzeci.   

Wicemistrz olimpijski   Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 (wspólnie z Edwardem Barcikiem, Lucjanem Lisem i Stanisławem Szozdą) i rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Montrealu (wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą) zdobywał srebrne medale w drużynowej jeździe na czas. Polski zespół dwukrotnie przegrał wtedy złoty medal z zespołem ZSRR.   W 1973 roku zdobył na mistrzostwach świata w Barcelonie złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego amatorów oraz drużynowej jeździe na czas (wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Lucjanem Lisem i Stanisławem Szozdą).   Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Montrealu zdobył srebro ze startu wspólnego, przegrywając tylko z Januszem Kowalskim. Ponadto na mistrzostwach świata w Yvoir w 1975 razem z Tadeuszem Mytnikiem, Stanisławem Szozdą i Mieczysławem Nowickim zdobył kolejny złoty medal w drużynowej jeździe na czas. W sumie dziewięciokrotnie startował na mistrzostwach świata.   

Rekord wygranych etapów Tour de Pologne   Choć nigdy nie udało mu się wygrać klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de Pologne, to do niego należy rekord wygranych etapów (15). Trzykrotnie w tym wyścigu triumfował w klasyfikacji najaktywniejszych (1971, 1973 i 1974), dwukrotnie w klasyfikacji górskiej (1971 i 1974) oraz raz w klasyfikacji punktowej (1979).   Zwyciężał także w zagranicznych wyścigach, m.in.: Circuit de la Sarthe (1969), Wielka Nagroda Annaby (1971), Dookoła Bułgarii (1971), Dookoła Szkocji (1972), Tour du Limousin (1974), Dookoła Dolnej Austrii (1977) czy Dookoła Egiptu (1979).   Polski Związek Kolarski nie pozwolił, by Szurkowski został zawodowcem, ale z zawodowcami również rywalizował. Pierwszy raz w 1974 w wyścigu Paryż-Nicea. Od razu z sukcesami. Na jednym z etapów zajął drugie miejsce, dwa razy trzecie. W klasyfikacji najaktywniejszych wyprzedzili go tylko dwa legendarni Belgowie Rik Van Linden i Eddy Merckx.   Po zakończeniu czynnej kariery kolarskiej uczestniczył w wielu wyścigach organizowanych m.in. dla tzw. weteranów. 10 czerwca 2018 podczas jednego z takich wyścigów w Kolonii miał groźną kraksę, po której został przewieziony do szpitala, przechodząc kilka operacji.   

Poseł na Sejm   W 1980 roku skończył karierę reprezentacyjną, a dwa lata później będąc zawodnikiem KS "Polonez" Warszawa zakończył karierę klubową. Po raz ostatni jako zawodnik wystąpił w październiku 1984, w wyścigu Marynarki Wojennej, po którym zakończył ostatecznie swoją karierę. W latach 1985–89 był posłem na Sejm.  

Drugi w plebiscycie na Najlepszego Sportowca XX wieku   

Dwukrotnie wygrał plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski (1971 i 1973), raz był drugi (1970), za Teresą Sukniewicz, raz szósty (1975), raz dziesiąty (1969) i raz czternasty (1974).   W 1970 roku został laureatem nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO, za dżentelmeńskie oddanie własnego roweru rezerwowego Zygmuntowi Hanusikowi podczas mistrzostw Polski ze startu wspólnego, co pozwoliło mu zdobyć tytuł mistrza Polski (Ryszard Szurkowski zajął w tym wyścigu 5. miejsce).   W 1972 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1976 Krzyżem Oficerskim, w 1986 Krzyżem Komandorskim, a w 1999 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Był również siedmiokrotnie odznaczany złotym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".
  11 września 2001 roku był tragicznym dniem w życiu Ryszarda Szurkowskiego. W zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku zginął jego syn Norbert.

Bogdan Koraszewski

Rowerowa Akademia Królewska





Kolarski Peleton stracił dzisiaj, przed południem - 17 listopada 2020 - Ambasadora Światowego Kolarstwa - kim był

Edward Borysewicz
EDDIE - B

(ur. 3 sierpnia 1939

Zmarł – 17 listopada 2020 - Drezdenko

polski kolarz i trener kolarstwa światowego.

Od 1958 trenował kolarstwo w klubie Społem Łódź, gdzie jego trenerem był Teofil Sałyga. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w drużynowym wyścigu na 100 km (1962 i 1964).

Karierę sportową zakończył w 1968 i rozpoczął pracę jako trener - w Społem Łódź (1968-1970 i 1973-1976) i Włókniarzu Łódź.

W latach 1971-1975 był równocześnie trenerem polskiej kadry juniorów w kolarstwie. Wśród jego zawodników byli Mieczysław Nowicki, Wacław Latocha i Krzysztof Sujka.

W 1976 wyjechał do USA, od 1977 był trenerem olimpijskiej kadry kolarskiej tego kraju. Jego zawodnikiem był m.in. Greg LeMond. Poprowadził amerykańskich kolarzy do medali mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich (m.in. Steve Hegga, Rebeccę Twigg i Alexi Grewala).

Jednak sukcesy te były kwestionowane, jako uzyskane z pomocą dopingu krwi[1][2]. Od 1987 do 1996 pracował w kolarskiej grupie Subaru-Montgomery, następnie występującej pod różnymi nazwami (Montgomery-Bell, U.S. Postal Service, U.S. Postal Service-Discovery Channel, Discovery Channel).

Wśród jego kolarzy był Lance Armstrong, a także Cezary Zamana. W 1996 rozstał się z zawodowym peletonem, ale jeszcze w 2002 pracował w amerykańskim zespole kolarzy torowych UPMC Fuji Cycling, a w latach 2005-2007 był trenerem polskiej kadry kolarzy torowych seniorów.

W dowód uznania – w roku 2017 - Kapituła Rowerowej Akademii Królewskiej wybrała   Edwarda Borysewicza jako Króla Kolarskiego, nadając mu tytuł

      Roi du Vélo AD 2017.

Ceremonia koronacji – dokonana przez Pana Konsula Generalnego Francji – Monsieur Frédéric de Touchet -  odbyła się 14 lipca 2017 na Zamku Królewskim na Wawelu.



Pogrążoni w smutku i żalu Żona oraz Rodzina

przekazują informację, że

19.12.2020 - godz. 12:00 w Kościele Św. Jadwigi

ul. Staromiejska 18 - Pszczyna

odbędzie się Msza Żałobna.

URNA z PROCHAMI ZMARŁEGO

zostanie złożona na Cmentarzu Św. Krzyża


VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV


W środę – 28 października Stanisław Gazda opuścił Kolarski Peleton.

Stanisław GAZDA

Ur. 1938.05.11 w Pszczynie

Zm. .2020.10.28 w Pszczynie


Zawodnik Start Bielsko, Floty Gdynia

Igrzyska Olimpijskie -  Rzym 1964     - 6m

Mistrz Polski - Przełaj     1961

WYŚCIG POKOJU - sześciokrotny uczestnik

Zwycięzca XX Tour de Popogne – 1963

Zasłużony Mistrz Sportu,
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

---------------------------------------------------

Napisał - Bogdan Koraszewski                    

Rowerowa Akademia Królewska



Written by: Bogdan Koraszewski - 08.11.'19

W czwartek rano - 7 listopada 2019, po długiej i ciężkiej chorobie

zmarł w Lublinie

STEC KrzysztofJPG  Krzysztof Stec      BOUGIEJPG

Były reprezentant Polski w kolarstwie miał 71 lat.

Urodzony 27 stycznia 1948 roku w Lublinie - zm. 7 listopada 2019 tamże


Kadra Polski Juniorów :       

WiesławJezierski   Lech Kluj   Bogdan Koraszewski     Krzysztof Stec       Reprezentacja na Mistrzostwa Europy – Lipsk 1966   Zamek – GERA  



Występował w miejscowych klubach MKS, Spójnia i Budowlani oraz w Legii Warszawa. Dwukrotny uczestnik mistrzostw świata w szosowym wyścigu drużynowym (w 1969 – 4. miejsce, 1970 – 6.), trzykrotny uczestnik Wyścigu Pokoju (1969-71, w roku 1970 wygrał jeden z etapów).

Dwa razy w barwach Legii zdobywał drużynowe mistrzostwo Polski (1968 i 1969). W 1967 roku został przełajowym mistrzem kraju, a rok później wicemistrzem. W 1968 roku był brązowym medalistą na torze w indywidualnym długodystansowym (4 km) wyścigu na dochodzenie.

Otrzymał nominację na igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972 roku, gdzie miał startować w wyścigu drużynowym na 100 km, ale przeziębił się i na arenie olimpijskiej nie wystąpił; był jedynie rezerwowym.

STEC - Ekipajpg

Polska kadra olimpijska kolarzy szosowych przed Igrzyskami Olimpijskimi w Monachium.

Nz. od lewej: Edward Barcik, Jan Smyrak, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Krzysztof Stec i Lucjan Lis

(fot. arch.PAP/Zbigniew Matuszewski)

 W klasyfikacji najlepszych polskich szosowców w latach świetności polskiego kolarstwa, w 1968 roku, Stec był dziewiąty, a rok później czwarty. W 1970 roku wygrał plebiscyt „Kuriera Lubelskiego” na 10 najlepszych i najpopularniejszych sportowców Lubelszczyzny.

5 stycznia 1973 roku, w drodze na zgrupowanie kadry w Zakopanem brał udział w wypadku drogowym na „zakręcie śmierci” w Skomielnej Białej, w którym zginął znakomity trener Henryk Łasak.

Po tym zdarzeniu Stec zakończył sportową karierę.

... ZA WCZEŚNIE ZSZEDŁEŚ   ZE ZMIANY...

ROWEROWA AKADEMIA KRÓLEWSKA   =   ROYALE  ACADÉMIE DE CYCLISME



Stanisław Królak - historia polskiego kolarstwa !

 krlak2jpg       ripjpg      SK karykaturajpg  Zdjcie027jpg

Zwłaszcza po wygraniu Wyścigu Pokoju - Królak był idolem młodych kolarzy - każdy chciał być Królakiem !!!

Wreszcie kolarz dostał się na pierwsze strony polskiej prasy - i to nie tylko sportowej - na okładce „Sportowca”  

z 16 maja 1956 roku Stanisław KRÓLAK - triumfator IX Wyścigu Pokoju

Najlepszy Szosowiec Polski w latach : 1953, 1954, 1955, 1958,

1 sierpnia 2008, Królak otrzymał przyznany mu przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.    Legenda o Królaku, o jego wyczynach i wynikach sportowych, pozostanie - przyznał Ryszard Szurkowski, wspominając zmarłego słynnego polskiego kolarza Stanisława Królaka.

W roku 2009 Kapituła Rowerowej Akademii Królewskiej w Krakowie przyznała Stanisławowi Królakowi godność Króla Roweru, potwierdzoną Certyfikatem ROI du VELO.




- Stanisław Szozda -  

                                   Stan Szazdajpg

obeliskprudnikjpg  Szozda POMNIKjpg

   ur. 25 września 1950 w Dobromierzu   zm. 23 września 2013 we Wrocławiu

burmistrzcertyfikatjpg  ripjpg  SSzozda - biurojpg


- kolarz szosowy, zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne, medalista olimpijski i mistrzostw świata.

Dwukrotny srebrny medalista olimpijski w wyścigu drużynowym na 100 km, na olimpiadzie w Monachium 1972 (z Ryszardem Szurkowskim, Edwardem Barcikiem i Lucjanem Lisem) i na igrzyskach w Montrealu 1976 (z Ryszardem Szurkowskim, Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim).

Dwukrotny mistrz świata w wyścigu drużynowym: w 1973 (z Ryszardem Szurkowskim, Tadeuszem Mytnikiem i Lucjanem Lisem) i w 1975 z Ryszardem Szurkowskim, Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim). Brązowy medalista w wyścigu drużynowym z 1971 {z Edwardem Barcikiem, Lucjanem Lisem i Janem Smyrakiem) i 1977 (z Czesławem Langiem, Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim).

Wicemistrz świata z 1973 w wyścigu indywidualnym (za Ryszardem Szurkowskim); 4. miejsce w 1974 (zw. Janusz Kowalski). Zwycięzca Wyścigu Pokoju w 1974, drugi w 1973 i 1976. Zwycięzca Wyścigu Dookoła Polski w 1971.

Mistrz Polski w wyścigu indywidualnym na szosie 1973, wicemistrz z 1971 i 1974. Mistrz Polski w wyścigu górskim (1975) i wicemistrz (1974). Mistrz Polski w wyścigu parami z 1974 (z Edwardem Barcikiem) i brązowy medalista (1975 także z Barcikiem). Dwukrotny drużynowy mistrz Polski: z 1971 i 1972 w barwach Legii Warszawa. Zwycięzca wielu wyścigów kolarskich w Europie i Afryce Północnej.

   boko-rakjpg    otwarcieipryszurjpg



Janusz Kazimierz Kierzkowski

ps. Kicha[1] (ur. 26 lutego 1947 w Borku, zm. 19 sierpnia 2011 we Wrocławiu)[1] – polski kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, mistrz świata w 1973.

Uważany za najwybitniejszego polskiego kolarza torowego w historii. januszkichajpg        ripjpg  

Karierę sportową rozpoczął mając 13 lat, w klubie Sparta Wrocław, pod opieką trenera Józefa Grundmanna. Od 1972 reprezentował barwy Dolmelu Wrocław. Specjalizował się w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego, rywalizował również w innych konkurencjach torowych. Czternastokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski seniorów: w tandemach (z Januszem Kotlińskim – 1967), w sprincie (1969), w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego (1967–1974, 1976, 1977), na 4000 m drużynowo na dochodzenie (1967, 1968). W 1973 sięgnął po wicemistrzostwo Polski w szosowym wyścigu drużynowym na 100 km. Był rekordzistą Polski na 1000 m ze startu zatrzymanego (1.04.63 – 17 października 1968) oraz czterokrotnie w wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie (do wyniku 4.23.77 – 10 października 1968 w Meksyku). Jego rekord Polski na 1000 m ze startu zatrzymanego z Meksyku poprawił dopiero Marek Skórski w 1986.

Trzykrotnie brał udział w IO. W debiucie w 1968 w Meksyku zdobył brązowy medal w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego wynikiem 1.04.63, który był jednocześnie rekordem Polski. Był to pierwszy medal olimpijski w kolarstwie torowym dla Polski po II wojnie światowej. W drużynie w wyścigu na 4000 m na dochodzenie odpadł w ćwierćfinale. Kolejne starty olimpijskie nie były dla niego równie udane. W 1972 zajął piąte miejsce na 1000 m ze startu zatrzymanego i czwarte – w drużynowym wyścigu na 4000 m na dochodzenie. W 1976 był czwarty na 1000 m ze startu zatrzymanego.

Dziewięciokrotnie startował w mistrzostwach świata. Debiut w 1967 przyniósł mu piąte miejsce w wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie. W tandemach (z Jerzym Skoczkiem) odpadł w eliminacjach. W 1968 był czwarty na 1000 m ze startu zatrzymanego. W 1969 zdobył swój pierwszy medal MŚ – srebro w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego. W wyścigu sprinterskim zajął 9-10 miejsce. Po niezbyt udanym występie w 1970 (12 miejsce na 1000 m i 5 z drużyną na 4000 m) i czwartym miejscu na 1000 m w 1971, swój życiowy sukces osiągnął w 1973, zdobywając złoty medal i zarazem pierwsze mistrzostwo świata w historii polskiego kolarstwa torowego. Na tych samych mistrzostwach zajął czwarte miejsce z drużyną na 4000 m. Następnie jeszcze dwukrotnie stawał na podium mistrzostw świata, nagrodzony brązowymi medalami w 1974 i 1975. Swój ostatni występ na MŚ w 1977 zakończył w koronnej konkurencji na czwartym miejscu.








     ripjpg

Zenon  CZECHOWSKI

urodził się w Poznaniu- 19 listopada 1946 roku w czwartek 17 listopada 2016 - zmarł...za dwa dni skończyłby 70 lat.

Zawodnik Lecha Poznań 1961-1972,  podczas służby wojskowej,  1966-1967 Legia Warszawa

Igrzyska  Olimpijskie w Meksyku - 1968   -   6 miejsce w jeździe drużynowej

Mistrzostwa  Świata

5-krotny uczestnik Mistrzostw Świata (1966, 1967, 1969, 1970, 1971);

najlepsze miejsce w konkurencji indywidualnej 15 (1969),i drużynowej 7 (1967).

Mistrzostwa  Polski:

2-krotny Mistrz Polski w jeździe druż. (1966, 1967),  wicemistrz w szosowym wyścigu ind. (1967)

oraz 2-krotnie brązowy medalista, szosa ind. (1969) i dwójki (1970).

WYŚCIG  POKOJU

Kapitan reprezentacji Polski na Wyścig Pokoju. 1967 debiut - wygrał dwa etapy 

 

czhonjczjpg ripjpg

  Zarząd Rowerowej Akademii Królewskiej Uchwałą U16/11/20

 przyznał Zenonowi Czechowskiemu godność  ROI du VELO 

  

ROWEROWA AKADEMIA KRÓLEWSKA  =   ROYALE  ACADÉMIE DE CYCLISME


Grzegorz Chwiendacz  -                                  

 – polski kolarz szosowy. Reprezentant Polski, wielokrotny medalista mistrzostw. Był zawodnikiem Górnika Mysłowice i Gwardii Katowice.  Mistrzostwa Polski -  Czterokrotnie wywalczył górskie wicemistrzostwo Polski (1951, 1952, 1953, 1957), był także wicemistrzem Polski w wyścigu drużynowym na 100 km (1954), a w 1953 w tej samej konkurencji zdobył brązowy medal. W 1955 został brązowym medalistą mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym. Wyścig dookoła Polski,  Wyścig Pokoju,Mistrzostwa świata i inne imprezy zagraniczne.

W 1955 wystąpił w indywidualnym wyścigu szosowym mistrzostw świata, ale go nie ukończył. W 1953 wywalczył złoty medal w wyścigu drużynowym na 100 km rozgrywanym podczas IV Festiwalu Młodzieży i Studentów, w tej samej konkurencji zdobył także srebrny medal na akademickich mistrzostwach świata w 1954 i brązowy medal podczas V Festiwalu Młodzieży i Studentów.

Chwiendacz Grzegorzjpg              ripjpg            p1010767jpg                

Antoni Palka -      ur. 31 stycznia 1936 w Oświęcimiu,  zm. 22 maja 2014 w Oświęcimiu)

- polski kolarz szosowy, reprezentant Polski.          IMG_20181111_163108jpg IMG_20181111_163245jpg antonipalkadow001jpg      ripjpg      IMG_20181111_115204jpg

WYŚCIG POKOJU  

TdP  -  Tour de Pologne 1963         9m

Małopolski Wyścig Górski   1962         - I m.


.


Lucjan Roman Lis   ur. 8 sierpnia 1950 w Bytomiu –

  • polski kolarz szosowy, jedyny medalista olimpijski w dziejach Ruchu Radzionków. potem w klubie Bobrek Carbo Bytom.
  • wicemistrz olimpijski oraz
  • dwukrotny medalista mistrzostw świata. 
                      9lislucjanjpg     ripjpg     Lucas jpg

W 1970 roku Indywidualne Mistrzostwa Polski  - 3 m - brązowy medal.  Pierwszy sukces w karierze Lucjan Lis osiągnął w 1971 roku, zdobył:

1971   - Mistrzostwa Świata w Mendrisio [CH] - CME 3m  Brązowy Medal

( wspólnie z Edwardem Barcikiem, Stanisławem Szozdą i Janem Smyrakiem)

1972   Igrzyskach Olimpijskich w Monachium   Drużyna         2m       (+ Barcik, Szozda i Szurkowski ) Srebrny Medal.

1972 - Dookoła Bułgarii       2 m

1973 - Tour de Pologne     1 m

 1973   – Mistrzostwa Świata w Barcelonie   CME – 1m złoty medal.

Polacy w składzie: Tadeusz Mytnik, Lucjan Lis, +Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski

 - Wyścig Pokoju   - 7 miejsce indywidualnie i 1 m drużynowo.


Andrzej PIECHACZEK    ur. 11 czerwca 1937,             zm. 29 grudnia 2006 w Kętach

 Na pogrzebie…oprócz rodziny, było wielu przyjaciół – kolarzy, ludzi sportu…

Gazda, Gawliczek, Hanusik, Surmiński, ..Koraszewski, Majcherek -
ripjpg                                                 …Andrzeju, za wcześnie dojechałeś do mety.,,,,Grb APiechaczekjpg


Od początku kariery sportowej był zawodnikiem Ruchu Chorzów, a jego trenerem był Robert Nowoczek.

Jego największym sukcesem w karierze było zwycięstwo w dwunastoetapowym Wyścigu dookoła Egiptu w 1961 - pierwsza wygrana polskiego kolarza szosowego w wyścigu wieloetapowym poza Polską po II wojnie światowej.

Dwukrotnie startował w Wyścigu Pokoju;  -  jego najlepsze miejsca w Tour de Pologne to 5 miejsce w 1959. 

Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem i sędzią kolarskim.



red. Bogdan Tuszyński   -  zmarł w pierwszy dzień nowego 2017 roku. Miał 84 lata. 

 BoTuszynskijpg       zdj_cie0003btuszynskijpg   

Legendarny dziennikarz radiowy, encyklopedysta sportu i dziennikarstwa sportowego

W Warszawie - 9 stycznia 2017 roku - pożegnano redaktora Bogdana Tuszyńskiego - spoczął na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Starsze pokolenie miłośników sportu zapamiętało Tuszyńskiego jako niezrównanego sprawozdawcę radiowego z imprez kolarskich, a przede wszystkim z arcyważnego w swoim czasie dla Polaków Wyścigu Pokoju.

Tak jak teraz śledzimy występy naszych skoczków narciarskich, tak w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych śledziło się jazdę kolarzy na trasie WP, a napowietrzne relacje

halo, halo - tu helikopter, tu helikopter...

jakie na antenie Polskiego Radia prezentował Tuszyński, pozostają niezatartym wspomnieniem. To on kreował na bohaterów największe postacie polskiego kolarstwa tamtych czasów: Stanisława Królaka, Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdę,… 

W kaplicy, po odprawieniu mszy św.  nadgrobemjpg  urnajpg

- Włodzimierz Szaranowicz  - szef redakcji Sportowej TVP  - wychowanek Tuszyńskiego – pięknie mówił o swoim mistrzu….

Żegnamy redaktora Bogdana Tuszyńskiego z bólem, ale i piękną pamięcią…



Zygmunt Kaczmarczyk

ZygKaczmarczykjpg   z3865829Qjpg

- ur. 30 maja 1935 w Małej Dąbrówce, zm. 1 lipca 2018 w Katowicach

– polski łyżwiarz figurowy i kolarz,   medalista mistrzostw Polski w obu dyscyplinach sportu, reprezentant Polski.

Był najlepszym łyżwiarzem wśród kolarzy

i

najlepszym kolarzem wśród łyżwiarzy


-  czołowy wówczas polski kolarz    -        3 x Mistrz Polski - Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym

- najważniejsze zawody krajowe w kolarstwie przełajowym. Organizowane przez Polski Związek Kolarski.

Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1928 roku.




VIII Igrzyska Olimpijskie   -   27 lipca 1924  -  Paryż


Polska drużyna kolarska, która w wyścigu torowym - 4000 m. na dochodzenie drużynowo,
zajęła II miejsce, zdobywając
SREBRNY MEDAL OLIMPIJSKI 
Był to pierwszy dla Polski - Medal  Olimpijski
Odegrano Hymn Polski 


JP Grbjpg  JL PKOLjpg

Projekt Pamiątkowej Tablicy    -    Bogdan Koraszewski 

Wykonanie  -  JUMIZ  Kamieniarstwo Artystyczne - Kraków








Rowerowa Akademia Królewska   =   ROYALE  ACADÉMIE DE CYCLISME


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

NAGŁÓWEK 1


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.



Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.