ROWEROWA AKADEMIA KRÓLEWSKA


O nas

Działalność Rowerowej Akademii Królewskiej

  • Projekt Tour de France – START z Krakowa jest ważnym zadaniem, którego realizacja stanowi dla Akademii priorytet  Przy Akademii powstał Komitet Realizacji TdF, który prowadzi, oraz koordynuje wszelkie działania zmierzające do realizacji Projektu. Kraków zamierza zorganizować Igrzyska Olimpijskie w roku 2022, co wymaga  wielu inwestycji (obiekty sportowe, drogi), oraz współpracy ze Słowacją. Realizacja Rozpoczęcia Tour de France w Krakowie wymaga jedynie wykonanie prac korekcyjnych, oraz organizacyjnych w istniejącym układzie komunikacyjnym Miasta. Etap z Krakowa do Częstochowy będzie promocją obu miast, oraz województw -  Małopolskiego i Katowickiego.

  • Powołane do życia na dzień Narodowego Święta Francji – 14 Juillet 2006 - Kryterium Mistrzów - ROI du VELO - od początku objęte Honorowym Patronatem Konsula Generalnego Francji. W roku 2013 wydarzenie to zostało również objęte Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Krakowa – Pana Jacka Majchrowskiego. Jest to kolejny wyraz uznania, jaki Miasto Kraków okazuje Sportowcom, a szczególnie Olimpijczykom.  
  • Biuro Organizacji Imprez BOKOREX– Kraków wznowiło po latach (pierwszy przejazd miał miejsce w 1894 roku) , jeden z najdłuższych (325 km) wyścigów kolarskich - Maraton Rowerowy Lwów – Kraków, który zdobył już uznanie, tak po stronie ukraińskiej, jak i polskiej. Przejazd na trasie Lwów – Kraków odbywa się zgodnie z przepisami Ruchu Drogowego, co nie powoduje wymaganego przepisami blokowania dróg podczas wyścigowego zabezpieczenia przez policję, Jest zauważalnym fakt, że kolejne edycje tego, posiadającego bogatą historię, wydarzenia sportowego, zdobywają uznanie uczestników oraz sympatię i lokalną pomoc wielu Miast leżących na trasie Maratonu.  
  • Został powołany do życia Dział Szkolenia, Działając wspólnie z AWF Kraków, Rowerowa Akademia wkrótce przedstawi na rok 2013 plan szkolenia tematycznego dla trenerów, oraz instruktorów kolarstwa. Prowadzenie cyklu szkolenia Akademia powierzyła Panu Karolowi Madajowi. 
  • W celu zapewnienia należytej działalności Akademii, powstała Rada Sponsorów prowadzona przez Pana Wojciecha Gazdę. Dla realizacji Projektu Tour de France,  Rada Sponsorów  gromadzi Firmy, Hotele i Restauracje, które poprzez Listy Intencyjne już teraz manifestują swoje zainteresowane Projektem i deklarują czynny udział w realizacji. 
  • Prezes podkreślił dobrą współpracę Akademii z prowadzoną przez prof. Józefa Lipca -  Małopolską Radą Olimpijską;  przez którą w spotkaniu Mistrzów Roweru biorą również udział, reprezentujący inne dziedziny sportu, olimpijczycy Małopolski.
  • Dnia 12 października 2014 – niedziela w Krakowie zostały uczczone rocznice:- 95 - lecie owołania do życia Polskiego Komitetu Olimpijskiego,- 90 - lecie zdobycia Pierwszych dla Polski Medali Olimpijskich - 30 - lecie Polskiej Akademii Olimpijskiej Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

PROGRAM:Kraków – 12 października 2014 - niedziela

  • 10:00Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową PKOl - ul.Pijarska 13 - Hotel Francuski
  • 10:30Złożenie kwiatów w Krypcie Lubomirskich - ul.Stolarska 12 - Kościół oo. Dominikanów
    • Cmentarz Rakowicki – Grób Jana Łazarskiego - kwiaty – delegacja RAK / MROl
    • Cmentarz – Salwator - Grób Adama Królikiewicza - kwiaty – delegacja MROl
  • 11:00Uroczysta Sesja Jubileuszowa - UMKrakowa - pl. Wszystkich Świętych 3-4
    • Wystawa w UMK- Kolarstwo – Jeździectwo – Literatura – Filatelistyka



Rowerowa Akademia Królewska zaprasza do udziału i pomocy w organizacji zadań  statutowych,

mających na celu rozwój  sportu kolarskiego  oraz turystyki.



Z nieukrywaną satysfakcją informuję, że 16 stycznia 2013 z Francuskiego Ministerstwa Sportu otrzymałem list, w którym Pani Valerie FOURNEYRON – Minister Sportu, Młodzieży i Powszechnej Edukacji, informuje mnie o przyznaniu brązowego Medalu , przyznawanego na początku każdego roku za promocję sportu  

Min de SportJPG

 
Fakt ten jest dla mnie miłym zaskoczeniem, bo chociaż szereg moich działań związanych jest z Francją, nigdy nie spodziewałem się takiego wyróżnienia ze strony francuskiej; myślałem raczej, że KTOŚ z polskiej strony – Krakowa – Warszawy – zauważy moje starania dla promocji Polski poprzez sport kolarski…

Bogdan KORASZEWSKI

Prezes Rowerowej Akademii Królewskiej

fconsulatjpg

       IMG_5608JPG    IMG_5605JPG     IMG_5614JPG

    IMG_5672JPG           IMG_5631JPG 


                          

90 Rocznica Zdobycia Pierwszego dla Polski Medalu Olimpijskiego: 27.07. 1924 - Paryż 
 
Dnia 12 października 2014 w Krakowie zostały uczczone rocznice:
- 95 - lecie powołania do życia Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
- 90 - lecie zdobycia Pierwszych dla Polski Medali Olimpijskich
- 30 - lecie Polskiej Akademii Olimpijskiej
Honorowy Patronat Prezydenta RP  - Bronisława Komorowskiego

UA2JPG                                 UA6JPG

UA4JPG                              UA3JPG


Z tej okazji Kapituła Rowerowej Akademii Królewskiej przyznała tytuły Roi du Vélo  dla członków ekipy polskich torowców, którzy ma VIII Igrzyskach Olimpijskich  w Paryżu, dnia 27 lipca 1924 roku wywalczyli w finale  4000 m. na dochodzenie drużynowo drugie miejsce, zdobywając srebrny medal.    

Był to dla Polski

Pierwszy Medal Olimpijski


W przedbiegach Polacy pokonali Łotwę w czasie 5.16,0, w ćwierćfinale przegrali z Belgią w czasie 5.16,8 (Belgia 5.12,2), ale weszli do półfinału z najlepszym czasem wśród przegranych; w półfinale zwyciężyli Francję 5.18,0 (Francja 5.19,6),

w finale ulegli Włochom w czasie 5.23,0 (Włochy - 5.15,0)

Finał konkurencji 4000 m  na dochodzenie drużynowo:

  •  Im     Italie
  •  IIm    Pologne (Józef Lange, Jan Łazarski,
       Tomasz Stankiewicz,  Franciszek Szymczyk )      Dla Polski był to Pierwszy Medal Olimpijski.
  • IIIm  Belgique
  • IVm  France


Certyfikaty – ROI du VELO  zostały przekazane dnia 14 lipca na Wawelu – podczas uroczystości związanej z koronacją Króla Roweru AD 2014,

   

W Konsulacie Generalnym Francji w Krakowie, w sali pod wiszącnym Srebrnym Medalem Olimpijskim
otwarta została Wystawa poświęcona  Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu w 1924 roku
Z licznych zdjęć i opisów można poznać sylwetki członków drużyny, którzy zdobyli srebrny medal olimpijski.
Jest to pierwszy w historii polskiego olimpizmu  Medal Olimpijski, otwierający coraz bogatsze konto polskiego  dorobku  medalowego.
Ponieważ na VIII I.O. grano hymny narodowe obu finalistom - w Paryżu, dnia 27 lipca 1924 roku podczas uroczystego
zakończenia konkurencji - 4000 m na dochodzenie drużynowo -  zagrano Hymn Włoski, oraz - po raz pierwszy w historii Igrzysk  - zagrano Hymn Polski.


Otwarcie Wystawy oraz  dekoracja B.Koraszewskiego
medalem francuskiego Ministra Sportu

                                 
   dokonuje Konsul Francji - M. Alain SCHNEIDER

MEDAL Konsulatjpg                Medal 2jpg 








Na Cmentarzu Rakowickim  w Krakowie, na płycie rodzinnego grobowca Jana Łazarskiego odsłonięto tablicę pamiątkową  poświęconą Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu w 1924  oraz zdobyciu pierwszego w historii polskiego olimpizmu  Medalu Olimpijskiego.
JP Grbjpg

                           

Przy grobie Jana Łazarskiego  -   Odsłonięcie TABLICY         Modlitwa.

G Tabjpg     IMG_5494JPG    BK JB MNjpg      IMG_5528JPG 
   
        

  MN JK Krystynajpg       KK EKu Basiajpg

IMG_5512JPG     IMG_5500JPG

IMG_5505JPG      IMG_5522JPG 

  Wspomnienie o Janie Łazarskim                               Delegacja Kolarzy

G Poczet Crjpg        G Poczet Szjpg



IMG_5501JPG

 Poświęcenie ks. Paweł Łukaszka, oraz ks. Henryk Surma  

KK EKu Basiajpg       JB EStaw MN JKjpg 

 BK WM HKjpg      MN JCHjpg